24 Mayıs 2014 Cumartesi

Yangın Tüpünün Özellikleri ve Olması Gereken Özellikler Nelerdir ?

Yangın Tüpünün Genel Özellikleri

          Yangın Tüpü , aslında hayatımızın her alanında yanımızda olması gereken bir güvenlik ürünüdür. Bu ucuz ve hayat kurtarıcı olan ürün herkesin evinde , iş yerinde ya da aracında bulunmalıdır. Son güncellemeden sonra araçlarda zorunlu hale getirilen yangın tüpleri trafikte oluşabilecek herhangi bir olayı minimize edecektir. Düşünsenize trafikte bekleyen aracınız bir anda motor kısmından alev alıyor ve yanmaya başlıyor. Eğer aracınızda yangın tüpü yoksa yapabileceğiniz en mantıklı şey oradan kaçmak ve aracınızın yok oluşunu seyretmek. Ancak yangın tüpünüz var ise olaya hemen müdahele edebilir, hem canınızı korumuş olur hemde oluşabilecek olan kaybı en aza indirebilirsiniz. Yani 25 TL olan yangın tüpü hayatınızı kurtarabilir. Bunu göz ardı etmeyin. Eğer aracınızda bir yangın tüpünüz yoksa mutlaka satın alın.

Gelelim yangın tüpü çeşitlerine ve kullanım alanlarına. Hangi Yangın Tüpü tipi bizim kullanım alanımıza uygun ve kullanımı en doğrusu. Yangın Tüpleri kendi aralarında 3 gruba ayrılır ;
  • Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Tüpleri
  • Holakarbonlu Yangın Söndürme Tüpleri
  • Köpüklü Yangın Söndürme Tüpleri

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Tüpleri

Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri , A-B ve C sınıfı yangınlar için üretilmiştir. Aslında gazlı ve köpüklü söndürmeye göre çok daha ucuz maliyetleri vardır. Kullanımı çok basittir. Kullanıldığı yangın tiplerinde etkin söndürme sunar.

Nasıl Çalışır : Kuru Kimyevi tozlu yangın tüpleri , direk uygulanarak yangını söndürmenin aksine ateş ve alev oluşumundaki reaksiyonu kırarak yangını engeller. Yani içindeki elementler ateşi söndürmek için değil alevin oluşması için gerekli elementleri devre dışı bırakarak yangını engeller. Aynı zamanda Bu yangın tüplerinin içine konan extra bir madde yanan maddenin üzerine bir tabaka serpiştererek alevle olan irtibatı keser. İçerisinde bulunan azot gazıyla basınçlandırılmış kimyevi toz tetiğe basmanız ile basınçla beraber kuru kimeyevi tozu uygulandığı yere büyük bir hızla boşaltır. Böylece alevi söndürmeyi başarır. Metal yangınlarında ve içten içe yanma potansiyeli olan eşyaların yanmasında ise başarılı değillerdir.

Holakarbonlu Yangın Söndürme Tüpleri

Baştan belirtelim bu yangın tüpleri Ozon Tabakasına zararlıdır. Ancak etkiside iyidir. Eğer tetiğe basılı tutarsanız 12 sn içinde tüp içerisindeki gazı dışarı çıkaracaktır. Hemen sis yaratmaz ve görüş açısını daraltmaz.

Nasıl Çalışır : Elektronik ve hafif motor ürünlerinde kullanılması idealdir. Kuru Kimyevi Tozlu söndürme sistemlerine göre artısı D sınıfı içinde kullanılabilir olmasıdır. Tetiğe bastığınız anda çok hızlı bir şekilde içerisindeki gazı dışarı atar ve uygulanan maddeyi öteleme etkisi vardır. Yani yinede dikkat edilmesi lazımdır. Çok ani şekilde yangını söndürür ve tehlikeyi bitirir.

Köpüklü Yangın Söndürme Tüpleri

A ve B tipi yangınlarda kullanılması gerekmektedir. İçerisinde Azot ile basınçlandırılmış köpük ve yeteri kadar su bulunmaktadır. Yani bizim ateşin üzerine su dök söner mantığı bu tüpler için geçerlidir. Aniden etki eder. Fakat çevre kirliliği diğer tüplere göre daha fazladır. O yüzden kullanırken dikkat etmek temizlerken çok çok daha dikkat etmek gereklidir. Çünkü içindeki su ile birlikte eğer elektrik akımının olduğu bir yere sıkarsanız sıkıntı olacaktır. Kullanıldaktan sonra çok çok fazla dikkat edilmedilir. 

Yangın Çeşitleri ve Tipleri


A sınıfı yangınlar: Kâğıt, ahşap, kumaş, kâğıt gibi katı madde yangınları.
B sınıfı yangınlar: Akaryakıt, solvent, tiner gibi yanıcı ve parlayıcı sıvı yangınları
C sınıfı yangınlar: Metan propan, LPG gibi yanıcı ve parlayıcı gaz yangınları
D sınıfı yangınlar: Magnezyum, sodyum, alüminyum gibi metal yangınları
E sınıfı yangınlar: Elektrik yangınları
Anlamına gelmektedir. 
Piyasada bir çok yangın tüpü markası ve modeli bulunmaktadır. Bu yüzden Yangın Tüpü sahtecilik işlemlerine de çok açıktır. Dikkatli olunması gereklidir. Yani şurda bir firma var doldurtalım ya da alalım gibi düşünmemeniz lazım.
Mutlaka TSE ve CE standarlarına uygun sertifikaları olan ve tercihen alışveriş merkezleri ya da büyük işletmelerde gördüğünüz yangın tüplerini tercih edin. Bu sizin için çok önemli olmalı. Yoksa hayatımı koruyayım derken felaketinize sahip olabilirsiniz.

Antalya Escort